• Пт. Лют 26th, 2021

Запорізька Єпархія ПЦУ

Кафедральний Собор Святої Трійці Православної Церкви України

Звертання до священиків і духовенства

  • Домівка
  • Звертання до священиків і духовенства

Нерідко, коли бачимо знайому чи незнайому людину в підряснику чи, взагалі, в повному облаченні, й хочемо до них звернутися, підбираємо в голові відповідні духовні “прикметники” до слова “отче”, але не всі в підрясниках є “отцями”. обращение к священнику

Для того, аби вам було легше в цьому плані й аби попередити незручні ситуації, пропонуємо звернути увагу на наявність чи-то відсутність великих хрестів і панагій на грудях священика: хрест з прикрасою – обов’язково протоієрей, позолочений – або протоієрей, або ієрей, срібний – ієрей; панагія й, можливо додатково прикрашений хрест – [архі]єпископ.

Якщо, ж, нема великого хреста на грудях на людині в підряснику/стихарі, то без шарінь чи-то сорому прямо запитайте в нього – “перепрошую, а ви священик?”. Якщо, ж, почули “ні” у відповідь, – попросіть зконтактувати зі священиком.

Як найпростіший приклад, “незручною” може бути ситуація, коли ви попросили людину в підряснику про духовну допомогу (сповідь, причастя, благословіння когось на щось, звершення інших Таїнств), а вам у відповідь кажуть – “вибачте, але я – інок/[іпо]диякон/ченець – зверніться до священика”. Це як в лікарні – всі в медичних халатах, вам потрібен лікар, а ви підійшли до медичного брата.

Як правильно звертатися до священиків, духівників, чернецтва та церковнослужителів – наводимо нижче в табличці:

Біле духівництво (священики)Ченці (чорне духівництво)ЗвертанняВказівка на адресата
ПатріархВаша Святосте! Ваше Блаженство! Ваше Високопреосвященство! Святійший Владико!Його Святості; Святійшому Патріарху…
МитрополитВаше Блаженство! Блаженніший… (як до Глави Церкви); Ваше Високопреосвященство! (як до “звичайного” митрополита)Його Блаженству; Його Високопреосвященству; Високопреосвященому Митрополиту
АрхієпископВаше Блаженство! Блаженніший… (як до Глави Церкви чи Верховного архієпикопа); Ваше Високопреосвященство! Владико! (як до “звичайного” архієпископа)Його Блаженству; Його Високопреосвященству; Високопреосвященому Владиці
ЄпископВаше Преосвященство, Преосвященний/Преосвященніший Владико! Владико (ім’я)Його Преосвященству; Преосвященнійшому (ім’я) єпископу (вказівка кафедри)
Протоієрей, протопресвітерАрхімандрит, ігуменВаше Високопреподобіє, отче (ім’я)Його Високопреподобію архімандриту / ігумену / протоієрею (ім’я)
ІгуменяПреподобна мати; Щироповажна / Вельмишановна матінко Настоятельниці [назва] монастиря ігумені (ім’я)
ІєрейІєромонахВаше Преподобіє, отче (ім’я)Його Преподобію ієромонаху / ієрею (ім’я)
Диякон (протодиякон, архідиякон)ІєродияконОтець диякон; отець (ім’я)Диякону / протодиякону / архідиякону (ім’я)

Якщо ж священик не займає жодного вищого уряду в Церкві, то до нього звертаються, використовуючи вираз “Всечесний отче!” або “Всечесніший отче!”

У множині форма називання та форма звертання до духовенства є однакові: “Преосвященні владики!” (до єпископів); “Всечесні/всечесніші отці” (до священиків); “Преподобні брати і сестри” (до ченців і черниць).
До звичайних вірян і парафіян в множині звертаємось просто – “шановні/дорогі брати та сестри”.

До монахів/ченців, якщо вони не є священиками, вживають звертання “преподобний брате!”, а до монахинь – “преподобна сестро!”

До іподияконів, чтеців, хористів й інших церковнослужителів звертаються “брате …”, а до їхніх колежанок – “сестро …”

«Святий отець» — таке звертання до представників православного духівництва некоректне.

«Панотець», «Отченько» (батюшка – рос.) — неофіційна розмовна форма звертання до священослужителів (священиків), яка не використовується по відношенню до архієрея, диякона, іподиякона й інока.